Kerttervezéshez nélkülözhetetlen dolgok, amiket jó ha tudsz és alkamazol
Kerttevezésnél sokszor van elképzelésünk már azzal kapcsolatban, hogy milyen növényeket szeretnénk a kertbe...
- egy szép összeállítás pinterestről,
- egy tiktok videóban látott kompozíció,
- vagy egy kerttervező referenicáit böngészve...
Ezek természetesen kiindulási pontnak tökéletesek illetve, hogy elinduljunk egy koncepció kialakításának útján.
De sajnos ez nem elegendő ahhoz, hogy számunkra a megfelelő és ideális kertet kialakítsuk. Hogy miért?
Mert ahogy szokták mondani ahány ház annyi szokás és ahány kert annyi adottság...
Hiába tetszik nekünk egy gyönyörű kerti hortenziás, rododendronos árnyékosabb kertrészlet, hogyha a mi kertünk talaja semleges vagy meszes és egy szem árnyék nincsen.
Semmi sem lehetetlen, hiszen ki lehet alakítani egy kertben utólag is árnyékos részeket akár egy vetett árnyékkal (kisház, szaletli stb...) vagy egy ligetes területtel, de sajnos a talaj ph-ját teljesen átalakítani elég problémás és időigényes.
Mit érdemes már a legelején szem előtt tartani a növényválasztásnál?
I. Milyen a kertünk talaja
Ezt meg lehet mondani abból ha meglévő kertünk van, hogy milyen növények vannak benne, milyen a növényanyag, illetve egy talaj Ph mérővel is.
Ha szeretnénk tudni a rétegzettségét akkor a megoldás: leásni 2-3 ásónyomnyit, hogy lássuk hogyan is rétegződik a talaj.
Ha nagyon kötött, agyagos akkor lehet rotálni, ha pedig homokos akkor termőtalajjal feljavítani.
Teljesen üres telek esetében szükséges már a legelején felmérni és megfelelő időben földet szállíttatni.
Meglévő kert esetén az ültetőgödör és közeg feljavítása ajánlott.
II. Milyen a kertünk benapozottsága
- napos
- félárnyékos
- árnyékos és
- mélyárnyékos részeket a kertben
De ez mit is jelent?
Árnyékos, napos és félárnyékos ágyások közötti különbségek
A kerttervezés során kiemelten fontos figyelembe venni az ágyások elhelyezkedését és a napsütés mértékét. A különböző fényviszonyok eltérő növényigényeket eredményeznek:
Árnyékos ágyásokItt olyan növények ültetése ajánlott, amelyek alacsony fényigényűek, és jól viselik a nedvesebb talajokat. A benapozottság itt már kevesebb, inkább 3-4 óra, vagy szórt fény.
Napos ágyásokEzek az ágyások a vannak leginkább napsütéses óráknak kitéve, ami 6-8 óra is lehet. Így olyan növények kerüljenek ide, amelyek magas fény- és hőigényűek, a leveleiket ne tudja megperzselni nap és bírják a hosszabb száraz időszakokat is, de megfelelő öntözés mellett az utóbbi nem feltétel.
Félárnyékos ágyásokAz ilyen ágyások a nap egy részében árnyékban vannak, ezért olyan növények ideálisak, amelyek tágtűrésűek a fényviszonyokat illetően. Itt a benapozottság 4-6 óra vagy pedig szórt fény.
Mélyárnyékos ágyások
Ezeknél az ágyásoknál a napsütéses órák száma drasztikusan lecsökken, 1-2 óra maximum. Ez főleg fák lombja alatt, kerítések vagy házak árnyékában tud kialakulni.
Mi az ami még fontos?
III. Váznövények alkalmazása a kerttervezésben
A váznövények alapvető szerepet játszanak a kert szerkezetének és esztétikájának kialakításában. Ezek a növények, melyek egész évben struktúrát és textúrát adnak a kertnek, általában kisebb-nagyobb fás szárú növények.
- Struktúra kialakítása: Válassz olyan növényeket, amelyek erős vertikális elemet adnak a kertnek, például díszfák, vagy magasabb cserjék.
- Textúra és kontraszt: A váznövények segítenek a különböző textúrák és növényi formák kontrasztjának megteremtésében, ami gazdagítja a kert látványát.
És amiről érdemes még szót ejteni...
IV. Mulcsozás fontossága a kertben
A mulcsozás nemcsak esztétikai szempontból előnyös, hanem fontos szerepet játszik a talajvédelemben és a növények kondíciójának és talajélet megőrzésében is.
Talajnedvesség megőrzése:
A mulcs réteg segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, így kevesebbet kell öntözni, különösen a nyári hónapokban ezzel segítjük átvészelni a szárazabb időszakokat növényeink számára.
Gyomok visszaszorítása:
A mulcs réteg gátolja (lecsökkenti) a gyomok növekedését, mivel elzárja a fényt a talaj közvetlen felszínéről.
Talajhőmérséklet szabályozása:
A mulcs segít a talaj hőmérsékletének egyenletes szinten tartásában, ami különösen fontos a szélsőséges időjárási körülmények között.